Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Onkologijos klinikos onkologė-chemoterapeutė Edita Juodžbalienė: ką svarbu žinoti sveikstant po onkologinių operacijų?

 
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Onkologijos klinikos onkologė-chemoterapeutė Edita Juodžbalienė: ką svarbu žinoti sveikstant po onkologinių operacijų?

Operacija išvaduoja iš ligos, ir žmogus nori kuo greičiau grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Tačiau sveikimo procesas gali užtrukti, o pooperacinis periodas gali būti pavojingas, nes gali sukelti komplikacijų. Skirtingos operacijos reikalauja skirtingo reabilitacinio periodo. Tačiau net ir panašias operacijas patyrę žmonės atsigauna skirtingai: vieniems žaizdos, uždegimas praeina greitai, kitiems – užsitęsia, komplikuojasi.

Kaip padėti organizmui greičiau atsigauti po operacijų?

Patarimai patyrusioms onkologines operacijas

Konsultuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Onkologijos klinikos onkologė-chemoterapeutė Edita Juodžbalienė

Stiprus imunitetas – greitas atsigavimas

Imunitetas nesiformuoji per vieną dieną, ir neatsiranda kelias dienas  išgėrus „vaistų nuo imuniteto“. Aplinkoje gausu sukėlėjų, nuo visų neapsiginsi, todėl reikia stengtis gyventi taip, kad ligos nepultų ir kiek įmanoma mažiau sirgti. Be abejo, onkologinės ligos aplanko ir sveikuolius. Gydymosi, gijimo po operacijos laikotarpiu, sergant bet kokia liga, po bet kokios operacijos organizmas panaudoja visus sukauptus rezervus. Nėra didelių ar mažų operacijų, po bet kokios operacijos norisi greičiau pasveikti ir nepatirti komplikacijų. Sveikimas geresnis, kai maiste pakankamai baltymo, vitaminų, mineralų. Jei gydymo metu mityba nevisavertė, rekomenduojama vartoti maisto papildus ar net kreiptis į dietologus.

Po operacijos svarbu, kad žaizda gytų greitai, be komplikacijų. Mikrocirkuliaciją galima pagerinti skiriant enzimų terapiją. Jų vartojant gerėja viso kūno kraujotaka.  Trombų sukeltų komplikacijų tikimybė sumažės, jei žmogus negulės, pagal galimybes, bet kartu ir kuo greičiau, pradės judėti. Pavasarį daugėja saulėtų dienų, tad reikėtų stengtis kuo daugiau vaikščioti gryname ore. Būnant saulėje gaminasi vitaminas D, o juokiantis – vitaminas C. Pavasaris yra geltonai žydinčių augalų metas, pvz., kiaulpienių 10 žiedų per dieną pagerins kepenų darbą (vaistingos ir kiaulpienių šaknys). Detoksikuoja ir skatina inkstų veiklą  beržų sula.

Kokia onkologų nuomonė apie enzimų terapiją?

Enzimai (fermentai) yra baltyminės medžiagos, kurios reguliuoja apykaitos procesus, juos greitina, dalyvauja organizmui gyvybiškai svarbių medžiagų sintezėje, neutralizuoja toksines medžiagas, saugo nuo kenksmingų radikalų poveikio ir stiprina imuninę sistemą. XX amžiaus viduryje prof. M.Wolfui ir Dr.H.Benitez sukūrė  proteolizinių fermentų mišinius, kurių sudėtyje yra augalinių ir gyvulinių fermentų. Gydant vėžį, pacientai būna nualinti, beveik visi žino, kas yra silpnumas, nuovargis, miego sutrikimai, gretutinių ligų paūmėjimas, infekcijų padažnėjimas ir t.t. Chemoterapija gydo pagrindinį susirgimą, bet visų pašalinių simptomų korekcija paliekama alternatyviai pagalbinei terapijai. Bet koks   vaistas, padėjęs pacientui greičiau atsigauti, pasijusti lengviau mums palankus.

Onkologijoje vartojamas enzimų terapijos vaistas, kurio sudėtyje daugiau chimotripsino. Jis gerina organizmo būklę po chemoterapijos ir švitinimo, skatina organizmo gynybines galias, veikdamas imuninės sistemos ląstelių aktyvumą, kartu mažindamas dėl ląstelės aktyvumo susidariusių ir jų gynybos funkciją trikdančių medžiagų kiekį. Enzimų terapijos vaistas onkologiniams ligoniams skiriamas ilgai trunkančiam papildomam gydymui esant piktybiniams navikams (prieš ir po operacijos). Papildomam gydymui spindulinės ir chemoterapijos metu. Ilgai trunkančiam palaikomajam gydymui esant uždegimui, virusinėms infekcijoms.

Sisteminė enzimų terapija onkologijoje:

  • stabilizuoja imuninę sistemą;
  • mažina nepageidautiną vaistų nuo vėžio (citostatikų) poveikį;
  • mažina rezistentiškumą citostatikams;
  • mažina nepageidaujamas reakcijas po spindulinės terapijos;
  • mažina uždegiminius procesus.

Sisteminė enzimų terapija dėl sudėtyje esančio chimotripsino mažina ir naviko galimybę metastazuoti, nes apsunkina galimybę navikinėms ląstelėms prasiskverbti į audinius ir ten įsitvirtinti. Imunosupresijos laikotarpiu, padidėjus infekcijų tikimybei (netgi keičiantis sezonams), padidina natūralų žmogaus atsparumą. Pastebėjau, kad šie enzimų terapijos vaistai labai pagreitina gijimą po chemospindulinio gydymo, kai pvz., po galvos kaklo navikų ar gimdos kaklelio chemospindulinio gydymo ligoniai ilgai vargsta dėl išreikštų uždegiminių reakcijų, mikrocirkuliacijos sutrikimų jautriose ir skausmingose vietose. Tai saugus vaistas, nes jis neturi įtakos kepenų darbui, todėl galima vartoti po chemoterapijos ar spindulinės terapijos. Plačiau apie sisteminės enzimų terapijos vaistą onkologijoje>>>

Panašūs straipsniai: