Gyd. D. Barkauskas: patyrėte traumą – ką reikia žinoti, kad pasveiktume greičiau?

 
Gyd. D. Barkauskas: patyrėte traumą – ką reikia žinoti, kad pasveiktume greičiau?

Apie tai kalbamės su Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiuoju gydytoju sporto mediku dr. Daliumi Barkausku.

Dažnai traumos patiriamos dėl to, kad žmogus neįvertina tikrojo pavojaus, pvz., kad po sniego sluoksniu gali būti ledas. Tipinis traumos scenarijus žiemą – paslydęs ar užkliuvęs už kokio nors po sniegu pasislėpusio daikto žmogus griūva  ir, bandydamas sušvelninti smūgį, ištiesia rankas. Tai lemia, kad bene dažniausiomis traumomis tampa įvairūs rankų lūžiai. Dėl to kad griūnant atsiremiama rankomis, dažnai išnyra žastikaulis, stipinkaulis, alkūnkaulis. Taip pat žiemą dažnai sužalojami čiurnos, kelio ar klubo sąnariai. Nukritus ant šono – galima patirti dubens kaulų, kryžkaulio lūžius, o aukštielninkas – susitrenkti galvą.

Didesnė rizika paslysti, neišlaikyti pusiausvyros yra vyresnio amžiaus žmonėms: ypač ji padidėja perkopus 60-ies metų slenkstį. Be to, vyresniems žmonėms kaulai lengviau lūžta, didesnė patemimų ir trūkusių raiščių rizika.

Kaip apsisaugoti nuo traumų itin svarbu pagalvoti žiemos sporto aistruoliams – slidininkams, snieglentininkams. Ne mažiau už žiemos sporto naujokus, traumų patiria manantis esą profesionalai. Slidininkams būdingi sužalojimai – kelio sąnario menisko traumos, sąnarių, blauzdos kaulų lūžiai, snieglentininkams – rankų, dilbio kaulų, žastikaulių lūžiai ar išnirimai.

Pagal sunkumą traumas galima suskirstyti į lengvas, vidutines ir sunkias. Lengvos traumos – tai sumušimai, patempimai, nubrozdinimai. Šiais atvejais nėra sąnario nestabilumo, jis savo funkciją atlieka, vyrauja lokalus skausmas, kuris dažniausiai ir negydant praeina per 5-7 dienas. Vidutinio sunkumo trauma  – gilesni raumenų pažeidimai, tarpraumeninė kraujosruva. Jei sužalojamas sąnaris, jis būna iš dalies nestabilus. Tokios traumos dažniausiai reikalauja imobilizacijos ir gydymo. Sunkios traumos – kai raištis plyšta visiškai ar beveik visiškai arba įvyksta raumens įplyšimas,  ar sausgyslė nutrunka, įvairūs lūžiai ir t.t. Esant sunkiai traumai, reikalinga arba imobilizacija, arba daugeliu atveju – operacija.

 

Kaip elgtis patyrus traumą, kad išvengtume komplikacijų?

Skausmas – neatsiejama traumos dalis. Paprastai patyrus sunkesnę traumą, žmogus į medikus kreipiasi tą pačią akimirką. Gydymo problemų gali kilti žmonėms, kurie pas medikus atvyksta pavėluotai, nes jiems trauma pasirodė esą nerimta. Žmonės kelias dienas ar net mėnesį gali kentėti dėl raumenų, raiščių, sausgyslių patempimų, netgi kaulų lūžių, tačiau į medikus nesikreipti. Todėl niekada, net jeigu trauma atrodo nerimta, bet sužeistą vietą skauda, ji patinusi, yra kraujosruvų, nereikėtų užsiimti savigyda. Negydomos ar per vėlai pradėtos gydyti traumos, gali neigiamai atsiliepti tolesniam žmogaus gyvenimui, o ir gydymas jų gali būti komplikuotas. Viena pagrindinių komplikacijų – patinimas, kuris sunkina operacijos ir pažeistos vietos atkūrimo sąlygas, ilgina gijimo laiką, didina infekcijų pavojų.

Dažniausiai, patyrus traumą,  reikia minimizuoti aplinkinių audinių pažeidimą. Sužeista vieta šaldoma, jei tai galūnė – ji pakeliama, kad mažiau pabrinktų. Taip pat gali būti paskirta uždegimą reguliuojančių (sisteminių fermentų, biologinių) vaistų.

 

Kokius tikslus kelia  ligonis, kokius – gydytojas?

Žmogaus lūkesčiai aiškūs: kuo greičiau pasveikti, atkurti pažeistos vietos funkcijas, kuo mažiau pajusti šalutinį vaistų poveikį. Gydytojas šiuos tikslus papildo dar siekiu veikti ligos, uždegimo priežastį.

Visos traumos tiek lengvos, tiek sunkios sukelia uždegimą, kurio požymiai yra patinimas, kraujosruvos, skausmas. Gydant traumas siekiama sumažinti visus šiuos požymius, bet visiškai neslopinti uždegimo. Reikia suprasti, kad uždegimas ir yra gijimas. Jeigu uždegimą nuslopinsime visiškai – nepasveiksime. Uždegimas – natūrali organizmo reakcija, tačiau ji turėtų būti adekvati. Kitaip tariant, slopinti uždegimą visiškai yra klaida.

Gydymo taktika parenkama ne tik pagal sužeidimo sunkumą, bet ir atsižvelgiant į sužalotą vietą, audinį. Neretai, gydant traumas, tenka atlikti operaciją. Svarbi kompleksinio gydymo dalis yra fermentų terapija, kuri sutrumpina sveikimo laiką, skatina spartesnį ir optimalesnį audinių gijimą, greitesnį kraujosruvų išnykimą.

 

Kaip galima pagreitinti sveikimo procesą?

Sisteminė fermentų (enzimų) terapija – tai gydymas specialiai sudarytais fermentų deriniais. Fermentai – gamtos katalizatoriai, kurie spartina ir valdo visus organizme vykstančius procesus, greitina uždegimo metu susidarančiu medžiagų irimą. Todėl uždegimas greičiau išnyksta. Sisteminių fermentų preparatuose esantys fermentai tokie patys, kokių yra žmogaus organizme.

 

Ar fermentų preparatai reikalingi esant nesunkiai traumai?

Fermentų preparatai (pvz., Phlogenzym) – tai pagalbinė terapija, kurią visada rekomenduojama skirti norint pagreitinti traumos gijimą. Phlogenzym yra tikslingai sudarytas natūralių fermentų (iš ananaso išgaunamo bromelaino, nesveikus audinius ardančio kasos fermento tripsino) ir augalinio preparato rutozido (rutino) derinys.

Fermentai greičiau suardo uždegimo metu susidariusias medžiagas. Rutozidas, išgaunamas iš gėlės (japoninės soforos), normalizuoja kraujagyslių sienelės laidumą, todėl greičiau išnyksta patinimas ir kraujosruvos. Tripsinas ir bromelainas optimizuoja uždegimą, veikdami įvairius uždegimo parametrus. Taigi Phlogenzym sudėtyje esantys fermentai veikia visus nesunkios traumos požymius – uždegimą, patinimą, karščiavimą, mažina kraujosruvas. Svarbu, kad visi preparate esantys fermentai veikia sinergiškai, t.y. stiprina vienas kito poveikį.

 

Phlogenzym vaisto pakuotės lapelis>>>

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

 

Panašūs straipsniai: