Krepšininkai traumas gydosi visame pasaulyje pripažinta terapija

Jonas Mačiulis

Kiekvieną Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjo klumptelėjimą akylai stebi daugybė akių. Dažniausiai su nerimu – ar tik nepatyrė krepšininkas traumos, galinčios sudaryti sunkumų komandai siekiant pergalių. Laukiama gydytojų diagnozės. Savo ruožtu medikai mąsto, kaip efektyviau tą traumą gydyti.

Uždegimo patariama neslopinti

Pasak Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės gydytojo Vytenio Trumpicko, gydymo tikslai, ar traumą patyrė profesionalus sportininkas, ar visiškai nesportuojantis pilietis, yra tie patys – kuo greičiau grąžinti žmogui buvusį fizinio aktyvumo lygį.

Gydant traumas paprastai siekiama sumažinti uždegimo požymius – patinimus, kraujosruvas, skausmą, taip pat atkurti pažeistos vietos funkcijas ir kuo greičiau grąžinti žmogų į aktyvų gyvenimą.

„Uždegimas – vienas svarbiausių organizmo procesų. Jo metu ne tik sunaikinami bakterijos, virusai, bet ir gyja žaizdos. Kadangi būtent uždegimo metu greičiau vyksta gijimas ir sveikimas, uždegimo slopinti negalima“, – pasakojo V. Trumpickas.

Pasak jo, naujausi duomenys liudija, kad, nuslopinus uždegimą, galima dar labiau pakenkti organizmui.

„Pavyzdžiui, jei uždegimo procesas vyksta netinkamai, jis gali sukelti net mikroinfarktą, vėžį, diabetą ar Alzheimerio ligą“, – aiškino V. Trumpickas.

Imasi fermentų terapijos

Traumų ir mikrotraumų atvejais Lietuvos rinktinės medikai dažnai imasi sisteminės enzimų (fermentų) terapijos. „Ji pagreitina natūralią uždegimo eigą, tad sveikstama greičiau“, – sakė V. Trumpickas.

Enzimų terapija – tai gydymas specialiai sudarytais fermentų deriniais (bromelainu, papainu, tripsinu, rutidu), kurie išgaunami iš ananaso, papajos, veršelių kasos, japoninės soforos augalo. Sisteminių fermentų preparatuose esantys fermentai tokie patys, kokių yra žmogaus organizme. „Vaizdžiai kalbant, fermentai – tai gamtos chemikai. Jie spartina ir valdo visus organizme vykstančius procesus, greitina uždegimo metu susidarančių medžiagų irimą, todėl uždegimas greičiau išnyksta. Vien tik fermentas bromelainas apsaugo nuo edemos formavimosi, nuo trombocitų sukibimo su kraujagyslių entotelio ląstelėmis, veikia kaip uždegimą slopinanti medžiaga“, – aiškino V. Trumpickas.

Enzimų terapija plačiai naudojama ir onkologijoje, kaip papildoma pagalba pacientams, gaunantiems chemoterapinį ar radiacinį gydymą.

„Kiekvieno ligonio gydymas individualus ir kompleksinis. Sisteminė fermentų terapija – viena svarbių šio kompleksinio gydymo ir reabilitacijos dalių. Fermentų preparatai pasižymi uždegimą slopinančiomis savybėmis, t.y. mažina tinimą, skausmą, karščiavimą, kraujosruvas, greitina audinių gijimą“, – sakė Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės gydytojas V. Trumpickas.

Taikoma ir olimpiečiams

Toks gydymo metodas taikomas ne tik krepšininkams, bet ir Lietuvos olimpiečiams.

„Savo praktikoje sisteminių fermentų skiriu labai plačiai. Sisteminė fermentų terapija atitinka bene visus uždegimui gydyti keliamus reikalavimus: veikti uždegimo priežastį, ne slopinti uždegimą, o leisti organizmui sveikti pačiam, turėti minimalų šalutinį poveikį, o svarbiausia – skatinti sveikti greitai. Kuo greičiau žmogus pradedamas gydyti fermentais, tuo rezultatas būna greitesnis ir efektyvesnis, todėl sistemine enzimų terapija gydosi ir mūsų šalies sportininkai“, – aiškino Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas sporto medikas dr. Dalius Barkauskas.

Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiojo gydytojo teigimu, fermentų terapija yra saugi ją skiriant didelėmis dozėmis, ilgą laiką. O tai labai aktualu sergant lėtinėmis sąnarių ligomis (artritais), kai gydyti reikia ilgai, nes ilgą laiką vartoti cheminius vaistus gali būti rizikinga.

Sisteminės enzimų terapijos poveikis uždegimui:

  • pagerėja audinių irimo produktų ir uždegimo sukėlėjų (jeigu infekcija) eliminacija (pašalinimas);
  • sumažėja skausmas;
  • atkuriama sutrikusi kraujotaka (mikrocirkuliacija);
  • apribojamas uždegimas ir skatinama jo rezorbcija (sugėrimas);
  • sumažėja kraujagyslių sienelių pralaidumas;
  • vartojant kartu, padidėja antibiotiko koncentracija kraujo serume ir uždegimo židinyje, taigi ir antibiotiko efektyvumas.